Marek Mojzík

 • » Úvod
 • » Užitkové programy
 • »

  MMKey

 • V dnešní době se prodává mnoho klávesnic, které se označují jako multimediální. Od klasických klávesnic se odlišují hlavně cenou (někdy i třikrát vyšší) a několika "hezčími" (mně osobně se tedy nelíbí, když se na klávesnicích vyřádí nějaký designer) tlačítky usnadňujícími provádění určitých úkonů. Občas se nějaká klávesnice v inzerátech chlubí tím, že má třeba i pět tlačítek volně programovatelných, ale opomíjí fakt, že uživateli vnucuje např. i dvanáct skoro zbytečných kláves. Obzvláště vypečené jsou klávesnice, které vnutí pod jedno z tlačítek (tak často využívanou :-)) nápovědu k Windows.

  Jelikož jsem nedávno zvažoval koupi nové klávesnice, uvažoval jsem o využití multimediálních tlačítek - k jejich běhu bývá často potřeba rezidentní program. Přitom existuje mnoho běžných klávesových zkratek a kombinací, které nejsou nikde využívány, proč tedy nenaprogramovat rezidentní utilitku, která mi vyrobí z takových zkratek multimediální tlačítko?

  Program MMKey je zatím ve fázi betaverze, můžete si ho zazipovaný stáhnout v sekci download. Neobsahuje žádné funkce pro nastavení kl. zkratek, svoji konfiguraci načítá ze souboru MMKey.dat, který je snadno čitelný a upravovatelný. První 3 znaky specifikují vždy klávesu, která se musí stisknout spolu s klávesou Windows, zbytek je úkon, který se má provést.

  06.01.2004, dodatek

  Od dubna roku 2003 jsem sám majitelem multimediální klávesnice a musím uznat, že je značně pohodlnější než MMKey :-)